Safranbolu

Tarihin Tanığı Bir Şehir

Yemekleri, Tarihi Eşsiz Dokusuyla

BüyülüCennet

Safranbolu, şehrin tarihini ve geleneksel yaşantının bütün özelliklerini günümüze taşıması ve kendini zamana karşı saklamış olmasıyla UNESCO tarafından “Dünya Miras Listesi” ne alınmış olan, Karabük iline bağlı bir ilçedir. Ülkemizde bulunan yaklaşık elli bin korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının bin beş yüzü Safranbolu’da bulunmaktadır.

Genel Bilgiler

Geleneksel Türk toplum yaşantısının bütün özelliklerini günümüze taşıması ve kendini zamana karşı saklamış olması, Safranbolu’yu “Korumanın Başkenti” ünvanına kavuşturmuştur. Ülkemizde bulunan yaklaşık 50.000 kadar korunması gerekli kültür ve tabiat varlığının yaklaşık 1500’ü Safranbolu’dadır. Sahip olduğu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı Safranbolu’yu “Dünya kenti” yapmış ve Safranbolu, UNESCO tarafından 17 Aralık 1994 yılında “Dünya Miras Listesi” ne alınmıştır.

Safranbolu, antik devirde ‘Paplogonya’ olarak bilinmektedir. Tarihi M.Ö. 3000 li yıllara kadar uzanan bölgede, Safranbolu şehir yerleşiminin kesin tarihi tam olarak bilinmemektedir. Gasgaslar, Hititler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar, Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar egemenlik kurmuştur. 1423 yılından itibaren de Osmanlıların kesin egemenliğine girmiştir. 17. y.y. da Sinop-Gerede-İstanbul ticaret yolu üzerinde önemli bir konaklama ve malların değişim merkezi olan Safranbolu’da, birçok sadrazam ve devlet adamının ikamet ettiği  ve Saray’da da Safranboluluların görev aldığı bilinmektedir.

Görülecek Yerler

KAYA MEZARLARI

Bu mezarlar, M.S. II ve III yüzyıllara ait olup, Roma’lılar döneminden kalmadır. Ayrıca yörede Bizans döneminden kalma kaya mezarlarına rastlanılmaktadır. Bunlar Eskipazar’ın batısında bulunan Hadrianapolis harabeleri içinde ve çevresinde yer alır. İki sıradan oluşan Delik Kaya Mezarları’nın boyutları 2x2x1 metre boyutlarında olup aralarında birer ölü sediri bulunur.

KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA CAMİİ

Köprülü Mehmet Paşa sadrazam olmadan önce bir dönem Safranbolu’da ikamete tabi tutulmuş, sonrasında bir cami yaptırmış ve bu cami 1661 yılında ibadete açılmıştır. Safranbolu’nun en büyük camisi olup, kubbesi miğfer şeklindedir. Kubbe süslemesi ve mimarisi dikkat çekicidir. Avlusunda muvakkithane, şadırvan ve güneş saati vardır.

Görülecek Yerler

İNCEKARAYA SU KEMERİ

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan eser, ilçe merkezine 7,5 km uzaktadır. İncekaya köyündeki su kemeri 116 metre uzunluğunda, 6 kemerli görkemli bir yapıdır. Su kaynağından ilçeye su getirilmesine yarayan kemer 110-120 cm genişliktesir. Altındaki Tokatlı Dereside kanyon gezisi için ideal bir parkurdur. Restore edilen su kemeri’nin altında çeşitli etkinlikler için sahne ve oturma yerleri yapılmıştır.

HIDIRLIK TEPESİ

Türklerin Safranbolu’ya geldiklerinde konuşlandığı yerdir ve açık namazgah şeklindedir. Yağmur duası ve hıdırellez kutlamaları burada yapılır. Üzerinde Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa’nın Türbesi (1845), iki namazgah, Hızır (Hıdır) Paşa’nın makamı ve mezarı ile Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Dr.Ali Yaver Ataman’ın (1955) anıt mezarı bulunmaktadır. Tepeye iki noktadan giriş ve çıkış vardır. Safranbolu’ya hakim tepedir. Fotoğraf meraklılarının Safranbolu manzarası için tercih ettikleri tepedir.

Görülecek Yerler

BULAK MAĞARASI

Bulak Mağarası (Mencilis), Bulak Köyü ile Safranbolu İlçesi sınırında bulunuyor. İki yıl önce restorasyonu yapılarak ziyarete açılan bu mağarayı yabancı mağara uzmanları sık sık ziyaret ediyorlar.  Bugünkü halini 3 milyon yıl önce alan mağara 12’nci yüzyılda korunma amaçlı olarak da kullanılmış. Uzunluğu 6 km. yi bulan mağaranın sadece 400 metrelik bölümü ziyaret edilebiliyor. Mağara girişinden 11 metre inildiğinde aktif bölüme ulaşılıyor. Ancak bu bölüm ziyarete açık değil. Burada mağara içinde akan yer altı nehri karşınıza çıkıyor. Mağaranın içinden akan nehir, 15 metrelik bir şelaleden düşerek, küçük bir göl oluşturuyor. Ardından da yer altına karışıyor. Mağaranın girişinde yüzeye çıkan bu su, Bulak Köyüne ve Safranbolu merkezine ulaşıyor.

ARKEOLOJİK ALANLAR

Hacılarobası, Çavuşlar, Üçbölük, Akören ve Aşağı Güney köylerinde çok sayıda Kaya Mezarı bulunmaktadır. İlçe merkezi ile çevrede tümülüsler vardır.

                     

Facebook
Instagram
E-mail
Tripadvisor

BARIŞ MAH. ARAP HACI SK. NO:17/E SAFRANBOLU | KARABÜK

+90 370 725 47 18